Ambulantní porod

Stále populárnějším fenoménem moderního porodnictví se v dnešní době stávají tzv. ambulantní porody.

Jedná se o porod vedený ve zdravotnickém zařízení, kdy žena i miminko opouští toto zařízení do 24 hodin po porodu. Bývá to většinou alternativa pro ženy, které nechtějí, nebo z nějakého důvodu nemohou zůstat v porodnici standardní dobu (ta se většinou pohybuje kolem tří až čtyř dnů).

Ambulantní porod je vhodný především pro ženy, které čekají své druhé nebo další dítě a mají kvalitní zázemí v domácím prostředí.

O tom, zda-li je pro vás vhodné odejít z porodnice domů, je ale možné rozhodnout až po porodu. Podmínkou pro brzké propuštění ženy i novorozence je porod bez komplikací, jehož výsledkem je zdravá žena a miminko. Nenastanou-li tedy žádné komplikace na straně maminky či nově narozeného dítěte, je možné opustit porodnici přímo z porodního sálu, většinou po 2 až 4 hodinách, do domácího prostředí.

Jak se na ambulantní porod připravit

  • O plánu rodit ambulantně se ideálně poraďte se svým ošetřujícím gynekologem, spolu s ním zvažte, jestli je takový postup s ohledem na vás i miminko přijatelnou alternativou.
  • Jelikož v porodnici proběhnou jen základní vyšetření novorozence, je vhodné si zajistit další péči předem. Domluvte se s vaším dětským lékařem, zda-li je ochotný se o novorozence po ambulantním porodu postarat.
    První vyšetření by mělo proběhnout i o víkendu nebo ve svátek do 24 hodin.
    Screening metabolických vad bývá proveden po 48. hodině. K tomu potřebné kartičky rádi poskytneme, odběr lze provést i přímo na novorozeneckém oddělení Trutnov. Dále je třeba zajistit na specializovaných ambulancích ortopedie a ORL vyšetření kyčlí a sluchu, které se taktéž provádí až s odstupem po porodu.
  • O plánu rodit ambulantně informujte personál porodnice ideálně při registraci do porodnice (check-inu) a především při příjmu na porodním sále.
  • Rodičům doporučujeme si doma vše připravit předem a domluvit se s rodinnými příslušníky na další pomoci a podpoře. Dále je dobré zvážit a eventuálně si zajistit péči komunitní porodní asistentky, která může provést návštěvu v domácím prostředí a patřičně zkontrolovat šestinedělku i novorozence.

Průběh porodu v ambulantním režimu se tedy nijak neliší od běžného porodu, ať už je veden v Centru porodní asistence či lékařem. Liší se v následné péči především o novorozence, kterou je vhodné si zajistit předem. A je-li výsledkem nekomplikovaného porodu zdravá žena a fyziologický novorozenec, pak je možné z porodnice odejít po 2 hodinách po porodu.