Novorozenecké oddělení

Na novorozeneckém oddělení se děje spousta věcí. Zatímco ženu po porodu, její zdraví a zotavení po porodu kontrolují porodníci a porodní asistentky, o miminko se starají novorozenecké sestřičky a pediatři - neonatologové.

Novorozenecké oddělení porodnice Trutnov pro maminky a novorozence dýchá pohodou na začátek společné cesty. Sestry i lékaři naslouchají a vnímají potřeby maminek a dětí a provádějí je obdobím prvních dotyků, kojení a péče. Rady jsou pro každou maminku na míru, profesionální a přece nenápadné, nenucené, přirozené.

Maminky si odnášejí nové dovednosti a znalosti nebo jim utvrzujeme ty, které už znají od sourozenců dětí, co právě přišly na svět. Připravujeme maminky nejen na chvíle, kdy se vše daří a svět je pod hlavou, ale i na zvládnutí chvilek nejistoty nebo drobných neúspěchů. Děláme vše proto, aby maminka miminko, a to i takové, které dočasně potřebuje inkubátor, ani na chvíli neztratila ze své blízkosti. A péče o celou rodinu – i s tatínkem – co víc si můžeme přát.

Na novorozeneckém oddělení pečujeme o donošené fyziologické novorozence, ale i o mírně nezralé a s vybranými riziky. Péči o takové děti, vždy konzultujeme se zkušeným pediatrem - neonatologem.
Společně se staráme, aby ženy byly s novorozenci co nejvíce spolu, na jednom pokoji, v péči, které se říká rooming-in.

Podporujeme kojení, novorozenecké oddělení vedeme podle:

10 Kroků k úspěšnému kojení dle WHO-UNICEF.

  1. NEMOCNICE podporuje maminky v kojení. Nepropaguje umělá mléka, lahve a dudlíky. Dodržuje mezinárodně uznávané postupy při podpoře kojení. Sleduje, zda se podpora kojení skutečně provádí.
  2. ZNALOSTI A DOVEDNOSTI LÉKAŘŮ A SESTER PEČUJÍCÍCH O NOVOROZENCE A MAMINKY. Nemocnice podporuje maminky v kojení. Lékaři, novorozenecké sestry a porodní asistentky jsou pravidelně školené v podpoře kojení a jejich znalosti se ověřují, stejně jako jejich uplatňování.
  3. PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVA. Nemocnice podporuje maminky v kojení přednáškami a diskuzemi o tom, jak je důležité kojení pro maminku a dítě. Připravuje maminky na to, jak kojit.
  4. PÉČE PO PORODU. Nemocnice podporuje maminky v kojení tím, že hned po porodu se podporuje kontakt kůže miminka s kůží maminky (bonding). Pečující o maminku a novorozence pomáhají s kojením.
  5. PODPORA MATEK PŘI KOJENÍ. Nemocnice podporuje maminky v kojení pomocí s kontrolou polohy, přisátí a pití dítěte při kojení, praktickou pomocí při kojení, pomáháním maminkám při běžných obtížích s kojením.
  6. DOKRMOVÁNÍ. Nemocnice podporuje maminky v kojení podáváním dítěti pouze mateřského mléka s výjimkou lékařsky indikovaných případů dokrmu. Upřednostňováním dárcovského mateřského mléka před umělou formulí při dokrmování. Poskytuje pomoc maminkám, které krmí umělou formulí, aby ji podávaly bezpečně.
  7. ROOMING-IN. Nemocnice podporuje maminky v kojení tím, že umožňuje maminkám a jejich dětem zůstat spolu během celého dne i noci. Umožňuje maminkám nemocných dětí zůstat poblíž svého dítěte.
  8. KOJENÍ PODLE POTŘEB DÍTĚTE. Nemocnice podporuje maminky v kojení. Sestřičky i lékaři ukazují mamince, jak rozpoznávat signály dítěte ke kojení a reagovat na ně. Kojení se neomezuje časově.
  9. LÁHVE, DUDLÍKY A ŠIDÍTKA. Nemocnice podporuje maminky v kojení tím, že poskytuje informace v oblasti používání a rizik v oblasti lahví, dudlíků a šidítek.
  10. PROPUŠTĚNÍ. Nemocnice podporuje matky v kojení tím, že odkazuje maminky na navazující podporu kojení v komunitě. Také spolupracuje s komunitou na zlepšování služeb v oblasti podpory kojení.

  • ‌Na novorozeneckém oddělení tedy miminka nedostávají dudlíky. V postýlce jsou děti bez plyšáků a hraček, ale také bez polštáře. Když leží na rovné podložce se zvýšenou hlavičkou, nejlépe tím předcházíme nesprávnému vývoji páteře a riziku ublinknutí a nepravidelným dýcháním.
  • Dokrmování umělým mlékem neboli formulí se v trutnovské porodnici snažíme vyhnout. V mléce maminky jsou totiž kromě výživových látek také protilátky, které miminko hned od porodu chrání, nastavují imunitu a zlepšují zdraví děťátka. dokrm bývá potřebný, když je miminko hladové a nastartování tvorby mléka je pomalejší. U maminek, které chtějí kojit a vypadá to, že už už „je to na spadnutí“, dáváme dokrm co nejméně a ještě speciálně upravenou formulí. Dokrm podáváme v takovém případě stříkačkou nebo z kádinky, alternativně.

Některé ženy však kojit nechtějí. Nemůžeme být rádi, vždyť dětem pomáháme připravit jejich budoucnost, ale jejich přání respektujeme. Jimi zvolený způsob výživy zavádíme tak, aby si miminko s maminkou byli ve všem ostatním co nejblíže.

Denní režim novorozeneckého oddělení

Na novorozeneckém oddělení každé ráno miminko vyšetřuje neonatolog. Nebývá to úplně brzy, aby se nerušila pohoda a soukromí maminek, ani miminek. Kontroluje zdravotní stav novorozence a jak se mu daří. Vyptává se na kojení a jestli je mezi maminkou a miminkem všechno v pořádku. Průběžně se dělají screeningy (podrobněji v sekci Kojení a péče o dítě) a sleduje se novorozenecká žloutenka. Pravidelně za ženou a jejím miminkem chodí dětská sestřička a dle potřeby pomáhá s péčí o dítě a s kojením.

Délka hospitalizace a propuštění novorozence

Dle doporučení je pobyt v porodnici v České republice, a tak i v Trutnově, třídenní, tedy 72 hodin.

Pokud se žena o své dítě dokáže dobře postarat a miminko dobře saje, rádi se domluvíme na propuštění mezi druhým a třetím dnem, po 48 hodinách. Děti by neměly v takové chvíli ubývat na hmotnosti a mělo by se vědět, že maminka snadno kojí alespoň 10 ml. (Nejčastěji je to u maminek, které doma už děti mají a dlouhodobě je kojily.)

U dětí, které přišly na svět císařským řezem, rozhoduje o délce hospitalizace většinou porodník. Pokud je tedy možné propustit ženu, propouštíme i její dítě.

Bývá to nejčastěji čtvrtý den.

Děti předčasně narozené bývají s maminkami na oddělení šestinedělí o něco déle.

Ambulantní porody jsou možné jen u zcela zdravých maminek a donošených zdravých miminek. Předem se domluví s maminkou společně porodník i pediatr tak, aby miminko mělo bezpečnou návaznou péči.

Raději se ale držíme doporučení České neonatologické společnosti. Není také zvykem propouštět v pozdních odpoledních hodinách a vpodvečer, ale vše je na domluvě.

Před propuštěním maminky nejčastěji společně vybavíme lékařskými zprávami, Zdravotním a očkovacím průkazem a doplníme to radami, které jim usnadní péči o jejich děťátko doma.

Jsme rádi, když mají maminky domluvenou navazující péči praktického dětského lékaře.
Šťastnou cestu! Nejen domů, ale i životem...