Na novorozeneckém oddělení se děje spousta věcí. Zatímco ženu po porodu, její zdraví a zotavení po porodu kontrolují porodníci a porodní asistentky, o miminko se starají novorozenecké sestřičky a pediatři - neonatologové.
Novorozenecké oddělení porodnice Trutnov pro maminky a novorozence dýchá pohodou na začátek společné cesty. Sestry i lékaři naslouchají a vnímají potřeby maminek a dětí a provádějí je obdobím prvních dotyků, kojení a péče. Rady jsou pro každou maminku na míru, profesionální a přece nenápadné, nenucené, přirozené.
Maminky si odnášejí nové dovednosti a znalosti nebo jim utvrzujeme ty, které už znají od sourozenců dětí, co právě přišly na svět. Připravujeme maminky nejen na chvíle, kdy se vše daří a svět je pod hlavou, ale i na zvládnutí chvilek nejistoty nebo drobných neúspěchů. Děláme vše proto, aby maminka miminko, a to i takové, které dočasně potřebuje inkubátor, ani na chvíli neztratila ze své blízkosti. A péče o celou rodinu – i s tatínkem – co víc si můžeme přát.
Na novorozeneckém oddělení pečujeme o donošené fyziologické novorozence, ale i o mírně nezralé a s vybranými riziky. Péči o takové děti, vždy konzultujeme se zkušeným pediatrem - neonatologem.
Společně se staráme, aby ženy byly s novorozenci co nejvíce spolu, na jednom pokoji, v péči, které se říká rooming-in.
Podporujeme kojení, novorozenecké oddělení vedeme podle:
Některé ženy však kojit nechtějí. Nemůžeme být rádi, vždyť dětem pomáháme připravit jejich budoucnost, ale jejich přání respektujeme. Jimi zvolený způsob výživy zavádíme tak, aby si miminko s maminkou byli ve všem ostatním co nejblíže.
Na novorozeneckém oddělení každé ráno miminko vyšetřuje neonatolog. Nebývá to úplně brzy, aby se nerušila pohoda a soukromí maminek, ani miminek. Kontroluje zdravotní stav novorozence a jak se mu daří. Vyptává se na kojení a jestli je mezi maminkou a miminkem všechno v pořádku. Průběžně se dělají screeningy (podrobněji v sekci Kojení a péče o dítě) a sleduje se novorozenecká žloutenka. Pravidelně za ženou a jejím miminkem chodí dětská sestřička a dle potřeby pomáhá s péčí o dítě a s kojením.
Dle doporučení je pobyt v porodnici v České republice, a tak i v Trutnově, třídenní, tedy 72 hodin.
Pokud se žena o své dítě dokáže dobře postarat a miminko dobře saje, rádi se domluvíme na propuštění mezi druhým a třetím dnem, po 48 hodinách. Děti by neměly v takové chvíli ubývat na hmotnosti a mělo by se vědět, že maminka snadno kojí alespoň 10 ml. (Nejčastěji je to u maminek, které doma už děti mají a dlouhodobě je kojily.)
U dětí, které přišly na svět císařským řezem, rozhoduje o délce hospitalizace většinou porodník. Pokud je tedy možné propustit ženu, propouštíme i její dítě.
Bývá to nejčastěji čtvrtý den.
Děti předčasně narozené bývají s maminkami na oddělení šestinedělí o něco déle.
Ambulantní porody jsou možné jen u zcela zdravých maminek a donošených zdravých miminek. Předem se domluví s maminkou společně porodník i pediatr tak, aby miminko mělo bezpečnou návaznou péči.
Raději se ale držíme doporučení České neonatologické společnosti. Není také zvykem propouštět v pozdních odpoledních hodinách a vpodvečer, ale vše je na domluvě.
Před propuštěním maminky nejčastěji společně vybavíme lékařskými zprávami, Zdravotním a očkovacím průkazem a doplníme to radami, které jim usnadní péči o jejich děťátko doma.
Jsme rádi, když mají maminky domluvenou navazující péči praktického dětského lékaře.
Šťastnou cestu! Nejen domů, ale i životem...