Vyšetření / screeningy

Těhotným ženám je v rámci prenatální péče poskytována řada pravidelných a nepravidelných kontrol a vyšetření. Primární péči o fyziologické těhotné zajišťuje registrující gynekolog. Péče o rizikové těhotné je zajišťována dle stupně rizika buď v ambulanci registrujícího gynekologa nebo péči o těhotnou ženu přebírá naše ambulance pro rizikové těhotné.

V případě potřeby zajišťujeme návaznost péče na fakultním pracovišti v Hradci Králové.

Jaká vyšetření vás v těhotenství čekají:

Pravidelná vyšetření

  • sběr anamnestických údajů a určení míry rizika
  • zevní vyšetření těhotné - měření břicha, stanovení hmotnosti, měření krevního tlaku
  • chemické vyšetření moči indikačním papírkem
  • podle zvážení lékaře vaginální vyšetření se stanovením cervix-skóre
  • detekce známek vitality plodu
  • ve 40. týdnu těhotenství vás registrující gynekolog předává na pravidelné poradny k nám na ambulanci, kde se již dvakrát týdně provádí i kardiotokografický non-stress test (CTG, monitoring plodu)
  • mezi týdny 41+0 až 42+0 by měly být podnikány kroky k ukončení těhotenství. Ženám nabízíme preindukci/indukci (vyvolání) vaginálního porodu. Těhotenství by mělo být ukončeno do týdne 42+0 z důvodu zvyšujících se rizik pro ženu i dítě.


Nepravidelná vyšetření (provádějí se pouze v určeném týdnu těhotenství).

Záchyt těhotenství

Po zachycení pozitivního těhotenského testu je třeba stanovit, jestli je těhotenství uložené v děloze a kolik je tam zárodků. Proto zavolejte svému gynekologovi a oznamte mu informaci o pozitivním těhotenském testu.

Komplexní prenatální vyšetření do 12. týdne

Jeho nedílnou součástí je provedení ultrazvuku a vystavení těhotenské průkazky s podrobnou informací o dalším průběhu prenatální péče.

Laboratorní vyšetření do 14. týdne: stanovení krevní skupiny + Rh faktoru, screening nepravidelných antierytrocytárních protilátek, vyšetření krevního obrazu, sérologické vyšetření HIV, HBsAg a protilátek proti syfilis, také glykémie na lačno.

Kombinovaný screening v 1. trimestru

Toto vyšetření umožňuje pátrat po zvýšeném riziku vzniku Downova syndromu a jiných nejčastějších chromozomálních vad (Edwardsův syndrom, Patauův syndrom), riziku vzniku preeklampsie u matky a rizika růstové restrikce plodu před 34. týdnem těhotenství.

Součástí tohoto vyšetření je i komplexní zhodnocení anatomie plodu, určení lokalizace placenty, určení stáří těhotenství a stanovení termínu porodu dle CRL (temenokostrční délky plodu).

Jak vyšetření probíhá:

  • přijdete s žádostí o kombinovaný prvotrimestrální screening od registrujícího gynekologa
  • prvně provedeme ultrazvukové přeměření velikosti plodu
  • následují odběry krve (PAPP-A, free beta hCG) v 10. až 12. týdnu těhotenství
  • poté jste objednána k podrobnému ultrazvukovému vyšetření nejlépe v 12+6 až 13+6 týdnu těhotenství. Toto vyšetření trvá přibližně 30 minut. Obdržíte z něj první fotografii vašeho miminka.
  • v závěru je vám vystavena zpráva s výsledky a doporučením pro vašeho registrujícího gynekologa.

Vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V naší porodnici je třeba uhradit poplatek 1500,- Kč (hotově i platební kartou). Některé zdravotní pojišťovny však toto vyšetření na základě předložené účtenky proplácí.

Naši lékáři provádějící prvotrimestrální screening jsou držiteli mezinárodního certifikátu FMF a prochází pravidelně speciálním školením včetně přezkoušení. Používají moderní ultrazvukový přístroj Voluson.

Další konkrétní invazivní nebo neinvazivní vyšetření v rámci prenatální diagnostiky se provádí na doporučení vyšetřujcího lékaře a genetika.

Ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru těhotenství

Provádí se v 18. až 22. týdnu těhotenství.

Kontroluje se vývoj a růst miminka, uložení a funkce placenty, množství plodové vody. Podrobně se vyšetřuje morfologie plodu (mozkové struktury, srdce, obličej, vnitřní orgány, hrudník a končetiny), kde je cílem vyloučení vrozených vývojových vad.
Toto podrobné vyšetření však zatím není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Můžete na něj čerpat příspěvek ze zdravotní pojišťovny. Registrující lékař vám může nabídnout možnost navštívit certifikované pracoviště.

Orální glukózový toleranční test (OGTT)

Je to zátěžový test, kde hodnotíme schopnost reakce těla těhotné ženy regulovat zvýšené množství glukózy v krvi.
Provádí se ve 24.–28. týdnu a slouží pro včasné zachycení gestačního diabetu (těhotenské cukrovky).

Jak vyšetření probíhá:

  • 3 dny před odběrem jezte tak, jak jste zvyklá, nijak se neomezujte
  • 12 hodin před odběrem již nic nejezte, pijte pouze vodu nebo neslazený čaj
  • do ambulance přijdete ráno na lačno
  • odebereme vám krev
  • dle počátečních hodnot krve vypijete koncentrovaný roztok glukózy
  • po 60 minutách od vypití roztoku vám opět odebereme krev a ještě naposledy po 120 minutách od vypití roztoku
  • vaše výsledky budete následně konzultovat s lékařem.

Pokud jsou hodnoty prvního odběru vyšší než 5,1mmol/l, objednáte se na druhý pokus. Pokud i při druhém pokusu budou hladiny vyšší nebo test bude pozitivní budete odeslána registrujícím gynekologem do diabetologické poradny.

Doporučujeme si na test přinést knihu nebo cokoliv jiného, co vám zpříjemní čas strávený na ambulanci. Také svačinu po skončení testování.

Antepartální profylaxe RhD aloimunizace u RhD negativních žen.

Provádí se pouze u žen RhD negativních ve 27. až 28. týdnu těhotenství. Podává se injekce s antiD globulinem, který zabraňuje vzniku protilátek u ženy a eliminuje tak riziko poškození plodu.

Kontrolní laboratorní vyšetření ve 28.–34. týdnu těhotenství

Odebereme vám krev na kontrolní vyšetření krevního obrazu, a také kontrolní sérologické vyšetření na syfilis

Ultrazvukové vyšetření ve III. trimestru těhotenství

Ve 30. -až 32. týdnu těhotenství kontrolujeme morfologii, růst a polohu plodu, funkčnost a uložení placenty, množství plodové vody.

Vaginorektální detekce streptokoků skupiny B (GBS)

Ve 35. až 37. týdnu vám v rámci těhotenské poradny gynekolog odebere stěr z pochvy pro detekci streptokoků skupiny B. Při pozitivním výsledku vám bude během porodu doporučeno profylaktické podání antibiotik z důvodu prevence vzniku vážného infekčního onemocnění novorozence.

Registrace do porodnice (check-in)

Probíhá v 36. až 37. týdnu těhotenství.
Více informací

3D/4D ultrazvuk

Chcete nahlédnout blíže k vašemu miminku a mít na něj jedinečnou vzpomínku ještě v době těhotenství?
Nabízíme vám možnost videozáznamu a fotografií z 3D/4D ultrazvuku.

Více informací

Vyšetření Prenascan 

Naše ambulance též zajišťuje odběry krve k vyšetření Prenascan.

Více informací