I když je kojení přirozeností, patří k němu občas i nějaké problémy. Ty nejčastější, se kterými se ženy setkávají uvádíme v tomto textu. V případě přetrvávání nebo výskytu dalšího problému můžete využít naši horkou linku kojeni, kde se vám naše dětské sestřičky rády pokusí pomoci.
Během kojení se může stát, že miminko usne po pár minutách sání. Může za tím být např. počínající novorozenecká žloutenka, která miminko vyčerpává, a to pak může být více spavé. Protože se žluté barvivo způsobující žloutenku vylučuje ve stolici a močí, je velice důležité, aby bylo takové miminko pravidelně kojené.
I když platí zásada, že kojení nesmí ženu bolet, může se stát, že po kojení jsou bradavky bolavé či dokonce rozpraskané. Na vině je většinou nesprávná technika sání a nedodržení hlavních zásad kojení. Tato drobná komplikace nepředstavuje důvod přestat kojit. Pomocí následujících doporučení lze bolestivost zmírnit a případné prasklinky lehce odstranit.
Může se stát, že se maminky třetí až čtvrtý den po porodu probudí s bolestivě nalitý mi prsy, dle svých slov “tvrdými jako kámen”.
Většinou je na vině zvýšená nabídka, která převyšuje poptávku - tedy odbyt mléka. Mohlo se stát, že Vás miminko nechalo v noci déle spát a mléka se tak vytvořilo příliš.
Není třeba panikařit a obávat se o budoucnost kojení. Tento se stav se zpravidla upraví spontánně za 24 - 48 hodin. Úpravu lze podpořit kombinací nahřátí prsou a jejich masáží před kojením a studenými obklady (tzv. Priessnitzův obklad) po kojení.
Nahřátím prsů se reflexně roztáhnou mlékovody, kterými bude mléko snáze odtékat směrem k bradavce. Tok mléka lze podpořit i vhodnou masáží, která rovněž napomůže k uvolnění dvorce, který je nyní napnutý a miminko může mít problém s přisátím k prsu.
Pozornost by měla maminka věnovat části prsů směřující k podpaží, kde mohou být mlékovdy zúžené a tok mléka směrem od prsní žlázy ven ztížený. Po kojení, které by se nemělo nijak omezovat, je vhodné přiložit studený obklad složený ze studené vrstvy přiložené přímo na kůži a suché vrstvy, která se přiloží na první vrstvu. Chladem se mlékovody reflexně stáhnou a prs se tak znovu nenaplní tolik.
Obklad navíc uleví od bolesti a může zastavit počínající zánět. Napomoci může rovněž odsátí naplněného prsu odsávačkou mateřského mléka. Nikdy však nesmíme odsát celý prs, ale pouze malé množství mléka tzv. do úlevy.
Během iniciálního nalití prsou nebývá výjimkou zvýšená teplota a to nejen v prsou. Pokud však nereaguje na studený obklad, na prsou jsou patrné zarudlé bolestivé pruhy a přidávají se celkové příznaky, jako je schvácenost, nevolnost a nebo zvracení, je třeba navštívit gynekologa, neboť se v tomto případě jedná o mastitidu - zánět prsní žlázy, který je třeba léčit antibiotiky.
Ač se maminky snaží pravidelně miminko přikládat k prsu, přestože volí správnou techniku kojení, se může stát, že se nestihne vytvořit takové množství mateřského mléka, které by pokrylo výživové potřeby miminka.
V takovém případě je na zvážení hypoalergenní mléčný dokrm. Na našem oddělení se snažíme vždy upřednostnit kojení, proto dokrm přichází na řadu vždy až poté, co je miminko přirozeně přiloženo k prsu. Volíme alternativním způsob dokrmování – způsob, který „nekazí“ sací reflex miminka a nemusíme se tak bát, že by se miminko již nechtělo k prsu přisávat.
Mléčný dokrm nepředstavuje důvod pro ukončení kojení a rozhodně nemusí být trvalou záležitostí.
Ve většině případů slouží pouze k dočasnému překlenutí období, kdy je nabídka mateřského mléka nedostatečná ve vztahu k nutričním potřebám miminka.
Současně je možné podpořit laktaci pomocí odsávačky mateřského mléka. Na oddělení jich máme hned několik a rádi vám je zapůjčíme.