Kojení

Součástí práce dětské sestry na novorozeneckém oddělení je podpora kojení. Ta začíná již na porodním sále, kde je hned po narození podporován bonding a jako tenká nit se vine napříč celou péčí, kterou sestra poskytuje novopečené mamince a jejímu miminku.

Vždyť kojení má pro správný růst a vývoj miminka nezastupitelné místo. Nejen že mateřské mléko obsahuje takové složení živin, které je šité na míru jeho potřebám, díky kojení dochází k hlubokému emocionálnímu uspokojení dítěte, které je v náručí své maminky přeci nejšťastnější.

Pro správné nastartování laktace, tedy tvorby mateřského mléka, je důležité už to, jak probíhají první hodiny po narození miminka - dopřejte proto sobě i svému miminku dostatečně dlouhý čas pro společné vítání na tento svět v podobě dlouhého vzájemného kontaktu (skin-to-skin).

A proč nám tolik leží na srdci, aby novopečné maminky kojily?

Složení mateřského mléka je natolik jedinečné, že ho nelze ničím nahradit ani napodobit. Množství a koncentrace živin obsažených v mateřském mléce se mění podle potřeby miminka a to nejen s tím, jak miminko roste. Složení mléka se může měnit v průběhu dne i jednoho kojení - přesně tak, jak miminko potřebuje.

Kromě základních živin, jako jsou cukry, bílkoviny, tuky a minerály, které představují základní kameny pro správný růst a vývoj, je mateřské mléko bohaté na látky tzv. imunoglobuliny, které pozitivně ovlivňují imunitní systém miminka. Tím, že své miminko kojíte, podporujete obranyschopnost jeho organismu tak, aby v budoucnu lépe čelil infekcím, ale třeba i alergiím.

Kojení však není jen otázkou výživy miminka na hmotné úrovni.

Pro miminko kojení znamená být blízko své maminky, zaposlouchat se do rytmu jejího srdce, pro něj tak známého a blízkého zvuku. Vnímá její vůni a cítí teplo jejího tělo.

To vše je balzámem pro jeho malou dušičku, která je na tomto světě tak krátce a často potřebuje ujištění, že je vše v pořádku a je v bezpečí. Jeho malé tělíčko touží po dotycích.

V průběhu prvního roku života je to jediný způsob komunikace, kterému bezpečně rozumí a ono si tak potřebuje povídat! Pobyt v náručí navíc vysílá spoustu signálů do jeho nervového systému, který je tak bohatě stimulován a podporován ve správném vývoji.

Pro maminku představuje každé kojení příležitost k tomu, poznat své miminko zase o něco lépe. Drží své děťátko v náručí a věnuje mu plnou pozornost.

Manipulace se tak stává lehčí a lehčí záležitostí.

Pozoruje, jak si říká o to, že má hlad, jak se umí přisát, co mu vyhovuje a co už méně, a co mu třeba ještě dělá problém. Hledá společnou cestu, která bude příjemná pro oba.

Její tělo reaguje ve velkém na přítomnost miminka a vyplavuje hormon oxytocin - hormon mateřské lásky. Ten jí pomáhá hlouběji se ponořit do své mateřské role a být si v ní stále jistější.

Stručná fyziologie tvorby mateřského mléka, aneb jak příroda zajistí, že maminka může své miminko kojit?

Tvorba mateřského mléka, neboli laktace je proces, který začíná ještě dávno před tím, než se miminko narodí. Právě díky tomu mohou být vlastním mateřským mlékem krmeny např. i děti, které se narodí předčasně. Těhotné ženy mohou již od prvního trimestru těhotenství pozorovat, jak se jim prsa mění - se zvětšující se prsní žlázou se mění i vzhled dvorců a bradavek, které jsou větší a tmavší. Některé ženy mohou pozorovat i samovolné vytékání nažloutlé průhledné tekutiny - mleziva - z prsou.

Významnou roli v nastartování laktace po porodu hraje bonding - jakmile je miminko nahé položeno na holou kůži maminky, její tělo reaguje vyplavováním hormonů zodpovědných za laktaci - prolaktinu a oxytocinu. Prolaktin je “kuchař”, je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka v prsní žláze.

Oxytocin pak zajišťuje jeho uvolnění do mlékovodů a dopravení k bradavce, odkud si ho vysaje miminko.

Pokud je miminko u své maminky, je v teple a cítí se v bezpečí, po chvíli je připraveno se poprvé přisát k prsu. Pro tento okamžik má  každé miminko své jedinečné načasování, a proto je tak důležité, aby bylo nepřetržitě se svou maminkou.

Sáním miminko vysílá “objednávku”, na kterou reaguje prsní žláza. Ta vyšle signál do mozku kojící ženy. Mozek v reakci na objednávku vyšle signál zpět do prsní žlázy, aby začala uvolňovat mléko. Tento děj funguje na principu “poptávka určuje nabídku”. Čím více objednávek děťátko svým sáním vysílá, tím rychleji je jeho přání vyhověno.

Je třeba zmínit, že laktace je pozvolný děj. Nelze očekávat, že první den po porodu “poteče mléko proudem”. I na to je však příroda připravena. V prvních dnech po narození miminko pije tzv. kolostrum - mlezivo. Je ho málo, ale co nemá do množství, má do kvality. Je to tekutina doslova “nabitá” živinami a objemem odpovídá kapacitě žaludku miminka.

Pro představu, první den po narození má miminko žaludek velký asi jako třešeň. Proto má zpočátku miminko zájem o kojení 12x-15x za den. Je v pořádku, že jeden sací cyklus může trvat i cca 1 hodinu.

S každým přiložením miminka k prsu a jeho sáním se mění množství i složení mateřského mléka, stejně jako se mění velikost žaludku miminka. Mléko bledne a stává se neprůhledným. Dozrává a stává se z něj zralé mléko. Tento proces je završen přibližně za dva týdny od porodu.

Do té doby je s výhodou kojit miminko pokaždé z obou prsů během jednoho kojení. Tím je zajištěno, že dojde k vyprázdnění obou prsů, miminko se tak více zasytí a je významně podpořena tvorba mléka pro další kojení.

Pilíře správné podpory kojení

Aby mohlo miminko dobře sát a tím mohlo dojít k dostatečnému rozvoji laktace, je třeba ji podpořit tím správným způsobem.
Tím nejdůležitějším je rozhodnutí maminky, že chce kojit a důvěra v sebe, že to dokáže. I proto vznikl tento text, neboť věříme, že pokud má žena dostatek informací, orientuje se v kojení lépe a více si věří.
Neméně důležitými body je volba správné a pohodlné polohy pro maminku a bezpečné a pohodlné polohy pro miminko.
Trpělivost, obzvláště v začátcích kojení, kdy má miminko zvýšený zájem o prs (cca 12x-15x za den), je dalším důležitým bodem pro časnější tvorbu mléka.
Posledním důležitým bodem je rozpoznání a zajištění správné techniky sání, která předchází poraněním prsou kojící ženy a neefektivnímu sání dítěte.

Jak správně nabízet a držet prs během kojení?

Správné držení prsu:

  • prsty se kojící žena nesmí dotýkat dvorce
  • prs je podpírán zespodu všemi prsty kromě palce
  • palec je položen vysoko nad dvorcem
  • tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky
  • prs musí být miminku nabídnutý tak, aby uchopilo nejen, bradavku, ale co možná největší část dvorce


Nesprávné držení prsu:

  • prsty kojící ženy se dotýkají dvorce v místech, kde by měly být dásně dítěte

 

Odcházíme domů z porodnice, jak na kojení v domácím prostředí?

Pokud je tvorba mateřského mléka správně nastartována již v porodnici, zhruba za 14 dní je završena přeměna počátečního mateřského mléka ve zralé mléko.

Můžete pozorovat změnu množství, barvy a konzistence. Z nažloutlého mleziva, kterého bylo z počátku jen pár kapek se postupně stává mléko bělavé, někdy s namodralým nádechem.

V této době již není potřeba střídat prsy během jednoho kojení, naopak je upřednostňováno kojení pouze z jednoho prsu.

Jak dítě saje a postupně prs vyprazdňuje, nejdříve se uvolní tzv. “přední mléko”, které je bohaté na vodu a cukry. Posléze mléko zhoustne a v jeho složení převládají bílkoviny a tuky. Jedná se o tzv.”zadní mléko”.

Kojením z jednoho prsu je tak zabezpečen přísun všech potřebných živin i tekutin, které miminko potřebuje.

První rok představuje pro miminko období nejdynamičtějšího vývoje a růstu.

Vždyť za tak krátké období miminko zvládá až ztrojnásobit svoji porodní hmotnost, naučí se postavit a poté následují první krůčky. Ručky se učí chytat nejdříve větší a poté maličké předměty. Začíná se usmívat, broukat a učí se první slůvka.

Pro růst miminka v prvním roce života jsou charakteristické tzv. růstové spurty. Jsou to okamžiky, během kterých miminko “poskočí” ve svém růstu rychleji, než v předešlých dnech.

Protože se jedná o skutečně výrazný skok, výživové nároky miminka jsou najednou vyšší a miminko je více hladové. Často potřebuje častěji kojit.

Prsní žláza na tuto skutečnost reaguje pozvolna, a proto se může zdát, že má maminka najednou nedostatek mléka.

Není třeba se obávat, že jde o konec kojení. V těchto chvílích je nejlepší zvýšit frekvenci kojení. S výhodou je častější kojení v noci, kdy je nejvýraznější tvorba hormonů zodpovědných za laktaci. Rovněž pomáhá častější skin-to-skin kontakt s miminkem.

Maminkám v tomto případě doporučujeme trávit s miminkem co nejvíce času.

Věnovat se jen mazlení (skin to skin kontaktem) a kojení.

Mléko se stihne dotvořit většinou za dva až tři dny.

Růstové spurty bývají nejčastěji mezi 6. - 8. týdnem a poté kolem 3. a 6. měsíce.

Zde si můžete stáhnout dokument Doporučení pro péči o novorozence a malé kojence, kde najdete několik rad na doma.

Jak na správné přisátí dítěte

Aby nedocházelo k různým problémům při kojení, je třeba se naučit správné techniky přložení  miminka k prsu a rozeznání jeho efektivního sání. 

Více informací

Polohy při kojení

Volba polohy během kojení by se neměla rozhodně podceňovat. Jakékoli nepohodlí ze strany ženy i dítěte může mít negativní vliv jak na správné přisávání miminka k prsu, tak i na samotnou tvorbu mateřského mléka.

Více informací

Nejčastější potíže u kojení a jejich řešení

I když je kojení přirozeností, patří k němu občas i nějaké problémy. Ty nejčastější, se kterými se ženy setkávají uvádíme v tomto textu.

Více informací