Aby nedocházelo k různým problémům při kojení, je třeba se naučit správné techniky přiložení miminka k prsu a rozeznání jeho efektivního sání.
Pokud miminko saje špatně opakovaně, objevují se tzv. ragády - praskliny.
Na závěr je vhodné zmínit, že miminko nesaje vždy stejně dlouho a v průběhu jednoho sacího cyklu, který může trvat až hodinu, se střídají dva styly sání.
Tzv. nenutritivním stylem sání, které můžeme pozorovat na začátku kojení, miminko stimuluje vyplavování prolaktinu a oxytocinu. Sací pohyby jsou v této fázi krátké a mají vysokou frekvenci.
V okamžiku kdy se mléko začne uvolňovat, vystřídá jej tzv. nutritivní sání. Sací pohyby miminka jsou dlouhé, mají nižší frekvenci a v praxi to vypadá tak, že miminko 3x-4x “potáhne” a poté následuje, často slyšitelné, polknutí.
V průběhu jednoho sacího cyklu se mohou oba tyto cykly i několikrát vystřídat - tedy že miminko chvilku pije, poté jen tak “cucá” a poté se opět opře do sání mléka. I to je v pořádku a patří to k přirozenému rytmu miminka.
V prvních dnech po porodu můžeme pozorovat, že chce miminko sát častěji (klidně i 12x - 15x za den) a vydrží u prsu i hodinu. Nenechte se odradit tvrzením, že v takovém případě je třeba miminko odstavit, jinak dojde k poranění bradavek. Je-li miminko přisáté správně, tedy jsou-li dodrženy podmínky pro správně přisátí miminka, bradavky se nemůžou poranit.
K tomu dochází nesprávným sáním. Naopak, čím více je prsní žláza stimulována a vyprazdňována, tím více je tvorba mateřského mléka podpořena, a mléko se začne více tvořit.
Proto čím trpělivější ze začátku se svým miminkem budete a vyhovíte mu v jeho potřebě sání, tím rychleji se pokryjí jeho výživové nároky a bude lépe prospívat.