Vaginální porod po císařském řezu (VBAC)

Počet žen s císařským řezem celosvětově přibývá a nejinak je tomu i v České republice. Není tedy překvapením, že také roste počet žen, které by si přály v dalším těhotenství zažít přirozený porod, neboli VBAC (z angl. vaginal birth after cesarean delivery). Na našem pracovišti VBAC za určitých podmínek podporujeme, přičemž v tomto směru respektujeme české doporučené postupy.

Úspěšnost vaginálního porodu po císařském řezu se podle zahraniční literatury udává kolem 70%, což není nízké číslo a z úspěšného vaginálního porodu tak může těžit nemalý počet maminek a novorozenců.


TOLAC (z angl. trial of labor after cesarean section) je zkratkou pro pokus o vaginální porod po předchozím císařském řezu. Měl by být nabídnut všem těhotným ženám, u kterých není indikace k primárnímu císařskému řezu.

Ne všechny těhotné ženy tedy dostanou šanci po císařském řezu porodit vaginálně, neboť ne pro všechny je toto vhodné řešení. Jedná se o následující situace:

  • korporální řez na děloze (dělá se již zcela výjimečně např. u předčasného porodu)
  • stav po dvou a více císařských řezech
  • naléhání plodu koncem pánevním
  • vícečetné těhotenství
  • ultrazvukový váhový odhad nad 4000 g v době termínu porodu
  • známky nepoměru pánve a plodu
  • výrazná bolestivost v oblasti jizvy
  • situace obecně znemožňující vaginální porod, tedy i bez císařského řezu v anamnéze (např. vcestná placenta, předčasné odlučování placenty, výhřez pupečníku apod.)
  • přetrvávající indikace z předchozího těhotenství (např. ortopedická).


Ideální a pro úspěšný VBAC nejlepší situací je spontánní nástup porodu. Pokud se tak ale do termínu porodu neděje, je potřeba s vámi probrat další možnosti. Vedle plánovaného císařského řezu je indukce neboli vyvolávání porodu další možnou alternativou. Vzhledem k tomu, že tento postup zvyšuje riziko ruptury dělohy, přistupujeme k němu pouze s vaším výslovným přáním.

VBAC na našem porodním sále

V případě, že splníte kritéria pro TOLAC a udělíte-li svůj souhlas, je možné přistoupit ke spontánnímu porodu, který ale přeci jen má svá specifika.

Žena s císařským řezem v anamnéze je považována za rizikovou pacientku a není možné jí nabídnout porod v Centru porodní asistence. To ale neznamená, že nemůže rodit s porodní asistentkou. Znamená to, že lékař musí na celý průběh porodu dohlížet (hodnotit ozvy plodu, analyzovat průběh porodu, s čímž souvisí i provádění vaginálního vyšetření apod.).

Dalším rozdílem je frekvence monitorování miminka pomocí CTG. Z běžných několika dvacetiminutových intervalů se zde často dostáváme na kontinuální monitorování, neboť změna v srdeční frekvenci plodu je jednou ze známek probíhající ruptury děložní. Také vyšší frekvence dotazů na bolestivost jizvy se může zdát až monotónní, nicméně je v naší péči nezbytná.

Jaká jsou rizika spojená s VBAC?

Hlavním strašákem porodu po císařském řezu je ruptura dělohy, což je velmi vzácná komplikace. Nutno podotknout, že tento stav může nastat i u neoperované dělohy, kde je ale riziko opravdu zcela zanedbatelné.

U stavu po císařském řezu je toto riziko vyšší, nicméně stále zůstává v řádech desetin procenta.

Mírně se zvyšuje při použití oxytocinu, a proto jsme s podáváním tohoto léku v průběhu porodu velmi skromní, výrazněji se ale zvyšuje u podávání prostaglandinů, proto se jim snažíme u těchto pacientek vyhnout.

Ruptura dělohy je sice velmi vzácná, nicméně může mít bouřlivý průběh s velmi zásadním a potenciálně i fatálním dopadem na těhotnou ženu či miminko. Proto se snažíme pacientky vhodné k TOLACu správně vybrat a rizikovým pacientkám doporučit spíše plánovaný císařský řez.