Císařský řez

Přestože našim cílem je snižování porodů vedených císařským řezem, jsou situace, které nám toto neumožňují. Patří sem akutní stavy, které nesnesou vyčkávání na spontánní porod, a těhotenství se v takovém případě ukončuje akutním císařským řezem.

Dále pak, když okolnosti většinou známe již v průběhu těhotenství, při kterých je spontánní porod nemožný či příliš riskantní. V takovém případě s vámi naplánujeme ukončení těhotenství císařským řezem.

Císařský řez je velká břišní operace, která má svá úskalí, nicméně v určitých případech je z našeho pohledu tou bezpečnější a méně rizikovou variantou porodu.

Plánovaný císařský řez

Základní informace o plánovaném císařském řezu

K plánovanému neboli elektivnímu císařskému řezu přistupujeme při:

  • jiné než podélné poloze plodu
  • naléhání plodu koncem pánevním
  • některých situacích u vícečetného těhotenství (výběr způsobu porodu je zde složitější a závisí např. na počtu placent a polohách plodů)
  • operacích na děloze v osobní anamnéze (odstranění myomů, některé operace vrozených vývojových vad, císařský řez – zde je rozhodování o vedení porodu komplexnější)
  • překážkách v oblasti porodních cest (nádory v oblasti pánve, myomy apod.)
  • rekonstrukčních operacích v oblasti malé pánve v osobní anamnéze (operace pro sestup či močovou inkontinenci)
  • nízce uložené lůžko neboli vcestná placenta
  • akutní výsev genitálního oparu
  • zjevném nepoměru mezi hlavičkou plodu a pánví těhotné
  • a dalších spíše již vzácných a často multioborově řešených situacích (ortopedické, neurologické či např. oční důvody).


Výše uvedené situace často odhalíme již při vaší první návštěvě naší porodnice. V takovém případě s vámi probereme důvody plánování císařského řezu, rizika spojená s tímto výkonem a případné alternativy. Následně od nás obdržíte žádanku na předoperační vyšetření, které si zařídíte u vašeho praktického lékaře. Dle aktuálního stáří těhotenství buď rovnou určíme datum císařského řezu, nebo si vás pozveme ještě na další kontrolu a termín stanovíme později. Je-li to možné, plánovaný císařský řez probíhá většinou po ukončeném 39. týdnu těhotenství.

Příjem do porodnice a pobyt před operací

V naší porodnici přijímáme ženy den před výkonem v podvečerních hodinách. Při příjmu se kromě běžného porodnického vyšetření znovu zhodnotí přetrvávání důvodu k císařskému řezu (např. u příčné polohy), sepíšeme informované souhlasy, natočíme CTG a provedeme krevní odběry. Od půlnoci nesmíte jíst a od ranních hodin pak ani pít. Budou vám zabandážovány nohy, zavedeme katétr do močového měchýře. Máte-li možnost, je vhodné pořídit si kompresní punčochy, které fungují lépe než klasická bandáž obvazy, a je možné jejich následné využití v budoucnu (např. při dlouhém cestování).

Akutní císařský řez

Základní informace o akutním císařském řezu

Porod císařským řezem jistě není cílem téměř žádné ženy, nicméně existují situace, při kterých je z důvodů bezpečnosti těhotné nebo plodu nutné těhotenství ukončit touto velkou břišní operací. V případě plánovaného císařského řezu má žena tu výhodu, že s ní můžeme celou situaci v klidu probrat, vysvětlit důvody takového kroku a projít si možné komplikace či alternativy. To vše by mělo budoucí mamince pomoci se s ukončením těhotenství touto formou smířit a připravit se na ni.

Akutní císařský řez je v tomto pohledu výrazně odlišný. Často je proveden v situaci, kdy s ním žena nepočítá a není na něj připravena. Bohužel ale většinou není dostatek času na rozsáhlé vysvětlování a zodpovídání všech dotazů. K provedení akutního císařského řezu je někdy nutné přistoupit již v průběhu těhotenství např. při krvácení při předčasném odlučování placenty.

Nicméně nejčastěji dochází k  neplánovanému císařskému řezu v průběhu porodu. I zde může být situace velmi hektická a záleží na každé minutě (např. při prasknutí dělohy nebo vyhřeznutí pupečníku do porodních cest). Výše uvedené situace jsou naštěstí velmi vzácné, avšak vyžadují velice rychlé jednání. Častěji však řešíme případy, které snesou větší či menší odklad, a v takovém případě se opravdu snažíme budoucí mamince stejně, jako u plánovaného císařského řezu, vše vysvětlit. Patří sem špatné ozvy miminka a podezření na strádání miminka v průběhu porodu, nebo nepostupující porod, který může mít různé důvody.

Jak probíhá příprava na akutní císařský řez

Často velmi rychle. Nastane-li opravdu akutní situace, začne kolem vás pěkný šrumec. Lékař vám situaci dle možností vysvětlí a dá vám podepsat informovaný souhlas s císařským řezem a anestezií. Porodní asistentka vám zajistí žilní vstup kanylou, odebere krev, zavede močovou cévku a zabandážuje nohy. Sundá vám šperky a odveze vás na operační sál, který se nachází v těsné blízkosti porodních boxů. Porodní asistentka s vámi bude dále i na operačním sále, kde se setkáte ještě s instrumentářkou a anesteziologickým týmem. Má-li žena zavedený epidurální katetr z průběhu porodu, je někdy možné do něho tzv. přidat anesteziologickou dávku a císařský řez provést ve svodné anestezii. V případě akutního císařského řezu je však často volena celková anestezie, neboli uspání pacientky, aby nedošlo k časové prodlevě.

Váš doprovod může zůstat v těsné blízkosti operačního sálu a je-li to možné, být u ošetření novorozence. V kritických situacích někdy není doprovodu přístup umožněn a často je i předávání informací zdrženo, což pro čekajícího tatínka může být velmi stresující, ale věřte, že v tu chvíli děláme maximum, aby maminka a miminko byly v pořádku a hned, jak to bude možné, se budeme věnovat i vám.

Další průběh po výkonu se neliší od plánovaného císařského řezu. Nutno pouze podotknout, že komplikace jsou u akutního císařského řezu  bohužel četnější a vstávání žen či přesun na oddělení šestinedělí může být pozdnější. Miminko ale také, bude-li to možné, uvidíte ještě na observačním pokoji, kam vám ho sestřičky z neonatologického oddělení budou vozit a pomáhat přikládat k prsu. Vše záleží pouze na aktuálním zdravotním stavu.

Další informace

Komplikace císařského řezu

Jak bylo zmíněno výše, jedná se o velkou břišní operaci, a jako každá jiná, i tato může mít své komplikace. Můžeme je rozdělit do dvou skupin, a to na komplikace v průběhu samotného výkonu a komplikace v pooperačním období.

Do první skupiny patří:

  • silné krvácení
  • poranění okolních orgánů
  • komplikace spojené s anestezií.

V pooperačním období může dojít k následujícím komplikacím:

  • trombóze – ucpání žil
  • infekce operační rány či dutiny břišní
  • vznik pooperačních srůstů, které mohou vést k pozdějším pánevním bolestem
  • jizva na děloze může působit obtíže a komplikace při dalším těhotenství
  • pozdější nástup laktace.


Volba anestezie je po domluvě s vámi v rukách anesteziologa, nicméně je snaha maximálně využívat výhod částečné (svodné) anestezie v porovnání s anestezií celkovou.

Hlavní výhodou pro vás při částečné anestezii je, že máte možnost uvidět a pomazlit se s vaším miminkem hned na operačním sále. Dále také možnost být při výkonu s vaším doprovodem.

Na operačním sále

Tzv. sekční operační sál je nově nyní v traktu porodního sálu. Tatínek může čekat v těsné blízkosti sálu a následně být přítomen u prvního ošetření novorozence.

Pokud jsou k tomu podmínky, umožňujeme po domluvě i přítomnost otce na operačním sále.

V případě částečné anestezie je možný odložený podvaz pupečníku. Pokud je vše v pořádku, umožňujeme i následný bonding. Vybavení miminka je většinou otázka několika málo minut, ošetření operačního rány trvá spíše desítky minut. Po vybavení miminka se aplikují antibiotika a léky na odloučení placenty a stažení dělohy ke snížení krvácení, vybaví se placenta a zkontroluje se poranění. Následně probíhá zašití dělohy a operační rány. Na kůži dáváme vstřebatelný steh, který není nutné následně vytahovat.

Po císařském řezu

Na prvních několik hodin budete uložena na observační pokoj, kde probíhá pravidelné sledování celkového stavu a životních funkcí, jako je krevní tlak a puls. Je-li to možné, miminko vám v této fázi pravidelně vozí neonatologická sestra k přiložení k prsu a k pomazlení. Ženy po císařském řezu podporujeme v časném vstávání po zhruba 8 hodinách od operace. Většina pacientek je do 24 hodin přestěhována na standardní pokoj na oddělení šestinedělí, kde už může být v neustálém kontaktu s miminkem.

Délka pobytu v nemocnici se i po císařském řezu postupně zkracuje a ženy jsou u nás nejčastěji propouštěny čtvrtý pooperační den. Konkrétní délka hospitalizace je určena vaším stavem a taktéž prospíváním miminka.

Přijmout porod císařským řezem může být pro některé novopečené maminky složité, nicméně nezapomínejte na to, že jde především o vaše zdraví a zdraví miminka. Vy jste udělala vše, co bylo ve vašich silách.

Vaginální porod po císařském řezu

Můžete po císařském řezu rodit vaginální cestou? Jaká jsou specifika tohoto porodu a jak probíhá péče u nás se dozvíte v tomto článku.

Více informací

Péče o jizvu po císařském řezu

V tomto článku se dozvíte jak začít pečovat o jizvu již v porodnici.

Více informací